8 stycznia 2024 roku rozpocznie się nabór zgłoszeń w 27. edycji Konkursu o tytuł "Dobroczyńca Roku".
W bieżącej edycji będzie można nominować firmy i fundacje korporacyjne w następujących kategoriach: „Kultura i edukacja", „Lokalne partnerstwa”, „Ochrona środowiska i klimatu”, „Otwartość na różnorodność”, „Pomoc społeczna i charytatywna”, „Zdrowy tryb życia”, „Pomoc uchodźcom i Ukrainie”, „Dobra współpraca biznesu i organizacji pozarządowych”, „Wolontariat pracowniczy”.
Aktualny regulamin oraz wzory wniosków będą dostępne wkrótce.
Kategorie, w których firmy są zgłaszane przez organizacje pozarządowe:
- „Kultura i edukacja"
Projekty zgłaszane w tej kategorii powinny służyć wzmocnieniu i rozwojowi edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym w szczególności zapewnieniu edukacji wysokiej jakości, wyrównywaniu szans, popularyzowaniu nowych technologii, kompetencji przyszłości i idei uczenia się przez całe życie. W tej kategorii mogą być również zgłaszane działania związane ze wspieraniem instytucji kultury oraz przedsięwzięć kulturalnych i twórców. Nie dopuszcza się do Konkursu wniosków dotyczących projektów mających charakter sponsoringu.
- „Lokalne partnerstwa”
Kategoria przeznaczona jest dla wniosków dotyczących działań firmy w partnerskiej współpracy z organizacją pozarządową na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.
Współpraca może dotyczyć działań będących odpowiedzią na problemy i potrzeby otoczenia w różnych obszarach, np.: zagospodarowanie i rewitalizację przestrzeni publicznej; wspieranie inicjatyw mieszkańców; udostępnianie przestrzeni na działania społeczne. Inicjatywy powinny uwzględniać także budowę społeczeństwa obywatelskiego i wzmacnianie kapitału społecznego. Projekty społeczne powinny dotyczyć współpracy między firmą a organizacją lub organizacjami, na terenie gminy do 50 tys. mieszkańców. Mogą obejmować działania, które mieszczą się również w pozostałych kategoriach. Współpraca między firmą a organizacją pozarządową nie musi być sformalizowanym partnerstwem, ale powinna działać na partnerskich zasadach.
- „Ochrona środowiska i klimatu”
Zgłaszane w tej kategorii wnioski powinny dotyczyć działania na rzecz zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych, przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom. W szczególności działania mogą dotyczyć: promocji postaw proekologicznych i edukacji w tym zakresie, działań związanych z odpowiedzialną konsumpcją, gospodarowaniem odpadami, działań na rzecz czystego powietrza i wyzwań związanych z gospodarką wodną; działań uwzględniających odnawialne źródła energii, ochronę zagrożonych gatunków, ochronę i odtwarzanie lasów. Mogą też obejmować działania mające na celu wsparcie realizacji celów europejskiej strategii Zielony Ład.
- „Otwartość na różnorodność”
Kategoria ta przeznaczona jest dla wniosków dotyczących projektów, w ramach których działania ukierunkowane są na budowę kultury otwartości na wszystkie grupy społeczne oraz wspieranie ich aktywności. Różnorodność może dotyczyć takich aspektów jak: płeć, wiek, przynależność rasowa, narodowa, etniczna i religijna, niepełnosprawność, stan zdrowia, orientacja psychoseksualna czy tożsamość płciowa, a także status materialny.
- „Pomoc społeczna i charytatywna”
Zgłaszane w tej kategorii projekty mogą obejmować działania na rzecz wsparcia osób najuboższych, chorych i pokrzywdzonych oraz osób z niepełnosprawnościami. Mogą mieć również na celu zaspokojenie niezbędnych potrzeb i umożliwienie tym osobom życia w godnych warunkach, zwiększenie dostępności do informacji, przestrzeni publicznej; dostępność architektury, transportu i produktów dla osób o szczególnych potrzebach. Mogą dotyczyć między innymi ograniczania ubóstwa, głodu, bezrobocia i zmniejszenia nierówności społecznych, a także przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych i losowych oraz ich zapobiegania.
- „Zdrowy tryb życia”
Zgłaszane w tej kategorii projekty mogą obejmować działania na rzecz promocji sportu i aktywności fizycznej służące w szczególności: poprawie zdrowia, w tym także psychicznego, przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym; promocji aktywnego trybu życia, rozwijania aktywności fizycznej, wspierania sportu amatorskiego. Projekty mogą także dotyczyć działań na rzecz profilaktyki zdrowotnej, wsparcia w leczeniu i rehabilitacji, promocji zdrowego trybu życia, poprawy dostępu do opieki zdrowotnej. Nie dopuszcza się do Konkursu wniosków dotyczących projektów mających charakter sponsoringu i finansowania stałego działania klubów sportowych.
- „Pomoc uchodźcom i Ukrainie”
Zgłaszane w tej kategorii projekty mogą obejmować działania na rzecz uchodźców i Ukrainy takie jak: wspieranie lokalnych społeczności przyjmujących uchodźców; działania integrujące i adaptacyjne dla osób przybywających z Ukrainy takie jak: pomoc prawna, edukacyjna, psychologiczna; pomoc w organizacji ich pobytu w Polsce; koordynacja pomocy humanitarnej na granicy oraz przesyłanie jej w głąb Ukrainy; punkty kontaktowe, koordynacyjne, informacyjne; zakup wyposażenia na czas pobytu w Polsce typu: odzież, środki czystości, wyposażenie mieszkania; organizacja zbiórek (finansowych i rzeczowych).
- Kategorie, w których firmy mogą zgłaszać się samodzielnie:
- „Wolontariat pracowniczy”
W tej kategorii firmy i ich pracownicy mogą zgłaszać dobre praktyki i programy wolontariatu pracowniczego. Wolontariat pracowniczy może przybierać różne formy organizacji i działań. Może być zorganizowanym programem będącym częścią strategii zaangażowania i odpowiedzialności społecznej firmy, do którego dołączają chętni pracownicy. Może być też systemem wsparcia przez firmę, z użyciem różnych narzędzi, oddolnych inicjatyw pracowników firmy. Może także obejmować wolontariat kompetencji; współpracę z partnerami spoza firmy, na przykład organizacjami pozarządowymi. Organizatorem wolontariatu może być firma, sami pracownicy lub podmiot zewnętrzny, na przykład organizacja pozarządowa.
- Kategoria specjalna:
- „Dobra współpraca biznesu i organizacji pozarządowych”
Przez 25 lat trwania konkursu „Dobroczyńca Roku” oceniana była zarówno współpraca między organizacją pozarządową i firmą, jak i realizowany projekt oraz jego efekt społeczny powiązany z daną kategorią. W toku rozwoju misji Konkursu, powstała Karta zasad dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych. Dlatego postanowiliśmy utworzyć specjalną kategorię, w której kluczowe znaczenie ma aspekt samej współpracy i partnerstwo między firmą, a organizacją pozarządową.
Kategoria ta ma na celu zebranie wzorcowych przykładów dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych. Do przesyłania zgłoszeń są zaproszone te organizacje, które zbudowały silne partnerstwa organizacja pozarządowa – biznes i chciałyby przedstawić dobre praktyki dotyczące tej współpracy oraz nominować do tytułu „Dobroczyńca Roku” firmę, z którą współpracują. Kapituła nagrodzi firmę, która w najwyższym stopniu realizuje zasady zawarte w Karcie zasad dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych dostępnej w zakładce Karta zasad.
Organizatorem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Fundatorem Konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Nad prawidłowością przebiegu procedur Konkursu czuwa firma EY – audytor Konkursu