Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce jest niezależną, nienastawioną na zysk organizacją pozarządową działającą od 1998 r.
Rozwijanie nowoczesnej filantropii, nagradzanie społecznego zaangażowania osób i firm oraz finansowanie niezwykłych projektów lokalnych w całej Polsce to nasze główne cele. Realizujemy je dzięki naszym programom i współpracy z partnerami z Polski i zza granicy. W ciągu 20 lat stworzyliśmy ekosystem wsparcia filantropii i aktywności społecznej w Polsce.
Przywróciliśmy przedwojenną tradycję funduszy wieczystych i promujemy kapitały żelazne. Dzięki temu powstał m.in. program stypendialny „Agrafka”, fundusz im. prof. Aliny Brodzkiej – Wald, Pawła Kryszczyszyna, Olgi Rok czy Grażyny Gęsickiej. Akademia stała się również partnerem Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego.
Dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności od 2000 roku budujemy Sieć Ośrodków Działaj Lokalnie i wspieramy aktywność obywatelską. Ponad 12.000 lokalnych projektów, zrealizowanych do tej pory, jest najlepszym dowodem skuteczności programu „Działaj Lokalnie”.
Od 2008 roku realizowany przez nas jest także Program „Lokalne Partnerstwa PAFW”, w którym opracowaliśmy unikalną metodę animacji społeczności lokalnych. W trakcie sześciu edycji zawiązało się 45 partnerstw i 3 start-upy na rzecz dobra wspólnego, których działania objęły teren 97 gmin.
W konkursie o tytuł „Dobroczyńca Roku” nagradzamy firmy, fundacje i koalicje firm, dla których dobroczynność jest jednym z priorytetów prowadzenia biznesu. Dzięki Koalicji Liderzy Pro Bono opracowaliśmy pierwszą w Polsce kartę wolontariatu pracowniczego i pracujemy nad certyfikatem jakości tej formy zaangażowania pracowników.
Tytuł „Gwiazdy Dobroczynności” przyznajemy osobom znanym, które ze swej rozpoznawalności i popularności tworzą narzędzie do pomagania, ratowania Słowo wstępu 5 / 44 życia i zmieniania świata na lepsze. Razem z tygodnikiem Newsweek Polska przyznajemy tytuł „Społecznik Roku” wyjątkowym ludziom, nieobojętnym na krzywdę drugiego człowieka.
We współpracy z The Funding Network rozpropagowaliśmy nowatorski model lokalnej filantropii, jakim jest giving circle. Dzięki pomocy Fundacji C.S.Motta wspieramy fundusze lokalne w Europie (program Global Challenges Local Solutions); rozwijamy filantropię ponad granicami za pośrednictwem Transnational Giving Europe.
Nasze oddolne i ogólnopolskie działania odegrały znaczącą rolę w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i sektora organizacji pozarządowych w Polsce. Patrzymy w przyszłość i chcemy aktywnie przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu, między innymi poprzez wspieranie idei kawiarenek naprawczych i współpracę z WWF.
Nasze zasady:
Otwartość - jesteśmy otwarci na dialog i współpracę, wymianę idei, poszukiwanie rozwiązań.
Partnerstwo - budujemy koalicje, pracujemy poprzez sieci oparte na wspólnych celach i wartościach.
Innowacyjność - poszukujemy nie rutynowych metod działania, wkraczamy na nowe obszary.
Rzetelność i przejrzystość działań - dbamy o jak najlepsze wykorzystanie powierzonych nam środków, o wysoką jakość rezultatów, monitoring i ewaluację.
Wszechstronne wsparcie - udzielamy pomocy finansowej, szkoleniowej, doradczej, wydajemy publikacje, prowadzimy społeczne kampanie, zabiegamy o wprowadzenie systemowych rozwiązań i dobrych praktyk w obszarach naszych działań.
Nieuzależnianie od pomocy - uczymy samodzielności, nasza pomoc to wspieranie aktywności i zaradności organizacji i obywateli.