Na polu spółdzielczości, ciekawym przykładem jest „Spółdzielnia” prowadząca kawiarnię, organizująca comiesięczne book swap party, na którym można wymieniać się książkami, pokazy filmów o szanowaniu praw człowieka, m.in. o fair trade, czyli sprawiedliwym handlu. W tym miesiącu pytamy również czy w świecie nadkonsumpcji i nadprodukcji przedmiotów projektowanie i powoływanie do życia kolejnych produktów jest potrzebne? Odpowiedzią na to pytanie może być WellDone unikalny na skalę ogólnopolską projekt, realizowany przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna i partnerów. Odwiedzamy również Poznańskie Osiedle Bolesława Śmiałego będące wzorcowym przykładem znakomicie zadbanej zieleni miejskiej, a wszystko dzięki Spółdzielni Socjalnej „Tajemniczy Ogród”. W bieżącym numerze przywołujemy przykład Spółdzielni Artystów Ład, która może być jednym z przyczynków do dyskusji na temat wspólnotowych przedsięwzięć w dziedzinie przemysłów kreatywnych. Powołana przed wojną i funkcjonująca kilkadziesiąt lat spółdzielnia może być dobrym przykładem dla współczesnych artystów i rzemieślników.
Od spółdzielczości niedaleko jest do wolontariatu dlatego też w polu naszego zainteresowania znalazły się również przedsięwzięcia animujące rozwój tej formy aktywności. Interesującym przykładem łączenia obu tematów jest projekt „From Babies with Love”, którego założycielka i dyrektorka jest wolontariuszką. Aby się utrzymać, pracuje dodatkowo jako szef departamentu finansów i operacji dla fundacji The Gaia Foundation – międzynarodowej fundacji rozwoju charytatywnego.
Współpraca w grupie, w ramach spółdzielni socjalnych i wolontariatu wydają się być idealnym rozwiązaniem dla zapobieżenia dużym problemom społecznym spowodowanym np. podniesieniem wieku emerytalnego czy bezrobociem. To właśnie takie podmioty mogą tworzyć alternatywne miejsca pracy dla osób, które z powodu wieku nie będą mogły znaleźć zatrudnienia. Z drugiej strony wolontariat może okazać się kluczowy dla rozwoju kompetencji ludzi młodych, jak i utrzymania kompetencji osób w wieku emerytalnym. Ważne jest więc, aby systematycznie i skutecznie wywierać presję na władze i urzędników, aby przepisy dotyczące tworzenia spółdzielni oraz wolontariatu stawały się coraz bardziej przejrzyste i przyjazne dla obywateli.
Zapraszamy do lektury: http://purpose.com.pl/magazyn/