Dobro nie zna granic! – pod takim hasłem ruszyła 26. edycja Konkursu o tytuł Dobroczyńca Roku. To nawiązanie do wsparcia, jakiego firmy wspólnie z organizacjami udzieliły uchodźcom z Ukrainy - zarówno w Polsce jak i za wschodnią granicą. Kapituła Konkursu przyzna nagrody m.in. za pomoc Ukrainie, wolontariat pracowniczy, działania na rzecz lokalnych społeczności, zdrowia, różnorodności czy ochrony środowiska. Nabór wniosków ruszy za miesiąc - 10 stycznia 2023 r.
Warto wziąć udział w naszym konkursie i pokazać, że dobro nie zna granic. Współpraca biznesu z organizacjami w niesieniu pomocy, w tym roku przekracza granice geograficzne, ale także kolejne granice empatii, skuteczności i solidarności społecznej. Dobroczyńca Roku tworzy przestrzeń, aby to pokazać, docenić i podziękować za tę współpracę – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, organizatora konkursu.
W kategoriach Kultura i edukacja, Lokalne partnerstwa, Ochrona środowiska i klimatu, Pomoc społeczna i charytatywna, Otwartość na różnorodność, Zdrowy tryb życia oraz Pomoc uchodźcom i Ukrainie firmy mogą być zgłaszane przedsiębiorstwa prywatne, państwowe i fundacje utworzone przez firmy, działające na terenie Polski. Zgłoszenia w powyższych kategoriach mogą być przesłane wyłącznie przez organizacje pozarządowe. Z kolei w kategorii Wolontariat pracowniczy firmy i fundacje firm mogą zgłaszać się same.
Wnioski konkursowe oraz regulamin można już pobrać na stronie: dobroczyncaroku.pl
Kategoria specjalna
W tym roku Kapituła nagrodzi również firmę w kategorii specjalnej „Dobra współpraca biznesu i organizacji pozarządowych”. Otrzyma ją przedsiębiorstwo, które w najwyższym stopniu realizuje zasady zawarte w opublikowanej w zeszłym roku „Karcie zasad dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych”. Kategoria ta ma na celu zebranie wzorcowych przykładów takiego partnerstwa i pokazanie wieloletnich dobrych praktyk w tym zakresie. W tej kategorii firmy mogą być zgłaszane jedynie przez organizacje pozarządowe.
Karta do pobrania na:
Każdy wniosek zostanie oceniony przez ekspertów, a spośród wybranych Kapituła Konkursu wyłoni laureatów. W jej skład wchodzą co roku przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji związanych z rozwojem społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, UN Global Compact Polska, Forum Darczyńców, Business Centre Club, Pracodawcy RP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Konkurs o tytuł „Dobroczyńca Roku” od 1997 roku wspiera wyróżniające się odpowiedzialnością i zaangażowaniem firmy, dla których priorytetem jest działalność społeczna na równi z dbaniem o klientów i otoczenie. Konkurs pokazuje, jak różnorodne formy może przybierać społeczne zaangażowanie biznesu: od prowadzenia wolontariatu pracowniczego, poprzez działania na rzecz środowiska naturalnego i wsparcie lokalnych inicjatyw aż po reagowanie na bieżące kryzysy humanitarne czy pandemiczne.
Organizatorem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Fundatorem Konkursu - Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Nad prawidłowością przebiegu procedur Konkursu czuwa firma E&Y.