Cele Zrównoważonego Rozwoju
Współczesny świat stoi w obliczu wielu wyzwań. Droga do sprostania tym wyzwaniom została nakreślona na forum ONZ i ujęta w formie listy Celów Zrównoważonego Rozwoju (sustainable development goals, SDGs). Są to cele kluczowe dla rozwoju ludzkości i zachowania naszej planety dla przyszłych pokoleń.
Zdaniem ONZ i Global Compact to właśnie sektor biznesu będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zostało zdefiniowanych 17 celów, na potrzeby rekomendacji ONZ dla środowiska przedsiębiorców zostały one podzielone na cztery grupy: Rozwój, Potrzeby oraz Zdolności Człowieka, Triada Surowcowa i Środowisko sprzyjające Rozwojowi Człowieka. Pod tymi nazwami kryją się wyzwania takie jak: wyeliminowanie biedy i ubóstwa, dostęp do edukacji, prawa kobiet, rozwój rolnictwa, zapewnienie dostępu do wody, ochrona środowiska naturalnego, wyeliminowanie konfliktów zbrojnych i zapewnienie odpowiednich warunków do pracy[1].
Wiele firm w Polsce angażuje się w projekty społecznie odpowiedzialne związane z realizacją SDGs. Organizatorzy Konkursu także chcą podnieść świadomość Celów Zrównoważonego Rozwoju. W bieżącej edycji chcemy zwrócić uwagę uczestników i organizacji nominujących na SDGs poprzez prośbę o zaznaczenie istotnych dla kandydata celów we wniosku nominacyjnym.
W przyszłości zaangażowanie w realizację SDGs będzie stanowić jedno z kryteriów oceny kandydatów do tytułu Dobroczyńcy Roku.
Pamiętajmy, że nawet najwyższa wieża zaczyna się od ziemi: najbardziej ambitne cele zaczynają realizować ludzie w małych miasteczkach i wsiach, przy wsparciu lokalnych przedsiębiorców.
[1] Więcej na temat SDGs na stronie www.un.org.pl