Współpraca Fundacji z PKO Bankiem Polskim trwa od 2002 roku. W 2010 roku, dzięki wsparciu firmy, udało się w ramach projektu Sztuczne Serce stworzyć nowy typ sztucznego serca, ale również zorganizować kampanię informacyjną i społeczną dotyczącą prowadzonych prac.
Choroby serca stanowią wciąż jeden z najważniejszych społecznie problemów zdrowotnych na świecie, cechujący się zarówno najwyższym wskaźnikiem zachorowań, jak i śmiertelności. Szacuje się, iż w Polsce żyje od 800 tysięcy do jednego miliona chorych z niewydolnością serca. Polska, dzięki pracom prowadzonym w zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, jest jednym z niewielu krajów na świecie (obok USA, Japonii, Niemiec, Francji), które zajmują się opracowaniem, konstrukcją i wdrażaniem do użytku klinicznego mechanicznych protez serca.
Fundacja od lat otrzymuje wsparcie PKO Banku Polskiego i Inteligo Financial Services dla projektu Sztuczne Serce. Pomoc firmy umożliwiła stworzenie nowego typu pozaustrojowego sztucznego serca oraz sterownika nowej generacji. Urządzenia te stosowane razem, jako system „Religa Ext", już w tym roku zostały eksperymentalnie użyte w polskich klinikach. Przekazywane środki finansowe pozwalają również na kontynuowanie rozpoczętych w 2008 roku prac nad protezą serca dla dzieci - projektem „Religa PED".
W perspektywie długofalowej, współpraca z PKO Bankiem Polskimi Inteligo Financial Services oznacza m. in. umożliwienie zastosowania klinicznego pozaustrojowego systemu mechanicznego wspomagania serca dla dorosłych w 6 polskich ośrodkach kardiochirurgicznych, u ponad 230 pacjentów. A także rozwój bazy klinicznej, stosującej mechaniczny system wspomagania serca w Polsce oraz wsparcie rozwoju własnej, autorskiej, unikatowej bazy badawczej i obszaru szkoleniowo-dydaktycznego związanego z zastosowaniem mechanicznych protez serca przez polskie kadry medyczne.