Główne programy społecznego zaangażowania firmy to projekt 'Pakiet Wrześniowy', w ramach którego uczniowie zakładają i prowadzą własne firmy oraz skierowany do nauczycieli program 'Przedsiębiorczy nauczyciel - przedsiębiorczy gimnazjalista', który przygotowuje do prowadzenia zajęć z przedsiębiorczości. W roku szkolnym 2004/2005 w projekcie 'Pakietu Wrześniowego' wzięło udział 287 szkół z całej Polski.
Analiza doświadczeń rynkowych przedsiębiorców działających w strukturach Komandora była sygnałem do podjęcia działań zmierzających do pokonania barier w prowadzeniu małych i średnich przedsiębiorstw. Zwrócono uwagę na takie problemy, jak na przykład brak wykształconej kadry znającej podstawy obsługi komputera. Na podstawie swoich doświadczeń firma Komandor stworzyła projekt, który miał przyczynić się do podnoszenia kwalifikacji przedsiębiorców, a co za tym idzie budowania ich pozytywnego wizerunku. Dodatkowo projekt miał mobilizować przedsiębiorców do podejmowania inicjatyw i wychodzenia naprzeciw problemom lokalnych społeczności. Od 1998 roku powstawała koncepcja, by stworzyć fundację, poprzez którą firma mogłaby realizować strategiczne działania społeczne. Fundacja istnieje od 2000 roku. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej cele i działania są wynikiem zebranych doświadczeń polskich firm funkcjonujących pod szyldem Komandora.
Fundacja 'Komandor' kieruje swoje działania do trzech grup odbiorców: młodzieży, nauczycieli oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Do młodzieży skierowane są różnorodne programy edukacyjne, które przygotowują ją do życia w warunkach gospodarki rynkowej. Przykładem jest autorski projekt Fundacji 'Pakiet Wrześniowy', w ramach którego uczniowie zakładają i prowadzą własną firmę - szkolne miniprzedsiębiorstwo. Projekt realizowany jest od 2001 roku. Główną zasadą projektu jest połączenie teorii z zastosowaniem jej w działaniach praktycznych. 'Pakiet Wrześniowy' to program całorocznych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szkół gimnazjalnych. Projekt wykorzystuje autorskie rozwiązania e-learningowe (lekcje multimedialne i system raportowania), zajęcia praktyczne (całoroczna symulacja działania własnej firmy). Nieodzownym elementem zajęć jest współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami i administracją (spotkania, konsultacje, wizytacje).
Fundacja zajmuje się również edukacją nauczycieli w zakresie przedmiotów ekonomicznych, organizując na terenie całego kraju m.in. cykl bezpłatnych szkoleń pt: 'Przedsiębiorczy nauczyciel - przedsiębiorczy gimnazjalista'; przygotowują one nauczycieli do prowadzenia zajęć z przedsiębiorczości. Szkolenia przechodzą także nauczyciele - opiekunowie uczniów, którzy uczestniczą w programie 'Pakiet Wrześniowy'. Do przedsiębiorców Fundacja kieruje działania informacyjne w postaci wortalu internetowego, poradników, publikacji z zakresu pozyskiwania środków z UE, podnoszenia konkurencyjności i świadomości przedsiębiorców.
We wszystkie działania społeczne firmy w 2005 roku zaangażowanych było 18 pracowników.