Nagrodę przyznano za podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży oraz społeczności lokalnej, propagowanie zachowań proekologicznych, stworzenie miejsc bezpiecznego wypoczynku oraz rekreacji, stworzenie miejsc dla edukacji ekologicznej i przyrodniczej społeczeństwa.
Nadleśniczy Zbysław Ryszewski z Nadleśnictwa Góra Śląska, które swym zasięgiem obejmuje powiat górowski, części powiatu trzebnickiego, rawickiego i wołowskiego (w sumie 20 836 ha) opowiada, że Nadleśnictwo już od kilku lat prowadzi działania z zakresu edukacji leśnej i turystyki: buduje ścieżki edukacyjne, parkingi edukacyjno-turystyczne, współpracuje z różnymi szkołami, urzędami i kołami łowieckimi. Zaangażowanie społeczne tych organizacji jest zgodne z profilem działalności Nadleśnictwa i jego oczekiwaniami. Celem tych akcji jest bowiem przekazywanie informacji na temat funkcjonowania lasu, nauka poszanowania natury i próby wychowywania młodzieży w duchu zgodnego, przynoszącego obopólne korzyści współbytowania z przyrodą. Nadleśnictwo z Fundacją Pomocy Szkole współpracuje już od kilku lat, i to w wielu różnych przedsięwzięciach, jak choćby w akcji sadzenia drzewek, promowaniu aktywnego wypoczynku czy przecieraniu nowych szlaków turystycznych. Elżbieta Skoczylas z Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza w Górze wyjaśnia, że w pewnym momencie pojawiła się potrzeba stworzenia nowej przestrzeni i nowych możliwości dla młodzieży: „szukaliśmy firmy lub organizacji, która byłaby w stanie udzielić nam pomocy merytorycznej w zakresie edukacji i ekologii. Jedynym przedsiębiorstwem, które mogło nam pomóc w tej działalności, było Nadleśnictwo”.
Współpraca z Fundacją układa się wyśmienicie na każdym etapie działań. Można powiedzieć, że jest to współpraca wzorcowa. Przybiera ona formy rozmaitych, wspólnie przygotowywanych akcji społecznych, jak choćby Sprzątania Świata w 2007 i 2008 roku, organizacji Jarmarków Górowskich czy projektu wytyczania i oznaczania szlaków turystycznych (rowerowych i pieszych).