Nagrodę przyznano za intensywne działania w ramach wolontariatu pracowniczego (bezpośredni i zaangażowany kontakt osobisty pracowników z dziećmi), działania mające na celu uczestnictwo dzieci w zajęciach sportowych i nowych formach rehabilitacji, poprawę samooceny osób niepełnosprawnych, pokonywanie barier niepełnosprawności oraz rozbudowywanie specjalistycznej bazy dydaktyczno-rehabilitacyjnej.
Siostra Józefa Machowska, która jest członkiem Rady Fundacji „Pomóżmy Dzieciom Niepełnosprawnym w Wierzbicach” podkreśla, że firma Cargill jest otwarta na pomoc wszędzie tam, gdzie dzieci potrzebują pomocy – wspiera nie tylko ich fundację, ale i wiele innych organizacji. Pracownicy Cargilla biorą udział w międzynarodowych maratonach, aby pozyskiwać środki na lokalną pomoc, uczestniczą w remontach szkół i terenów zabaw oraz w organizacji akcji okolicznościowych takich jak np. Fabryka Świętego Mikołaja. Firma propaguje zdrowy, aktywny styl życia wśród dzieci i młodzieży, czego dowodem jest np. sfinansowanie budowy boiska sportowego dla dzieci we wsi Jankowice, w województwie kujawsko-pomorskim. Siostra Józefa mówi, że pomoc pracowników firmy Cargill jest wyjątkowa, bo są przez cały rok są do dyspozycji, a poza tym są gotowi przyjechać na każdy telefon.
Anita Stasiak-Bełz opowiada, że wiele dobrego przyszło z promowania aktywności fizycznej wśród niepełnosprawnych: „poprzez rozpropagowanie idei ruchu, udało nam się zwrócić uwagę tych dzieci na potrzebę dbania o siebie i własny rozwój”. Młodzi ludzie mają możliwość oderwania się od codzienności w Wierzbicach, wyjazdy na zajęcia sportowe, wspólne biegi w mini maratonach, uczestnictwo w treningach koszykówki na wózkach, wyciskanie ciężarów i zawody zagraniczne dają dzieciom możliwość poznania nowych ludzi i dowartościowanie się, niepełnosprawni czują, że mogą współpracować i współzawodniczyć ze zdrowymi dziećmi. Stasiak opowiada, że współpraca firmy Cargill z Fundacją „Pomóżmy Dzieciom Niepełnosprawnym w Wierzbicach” od pomocy finansowej przerodziła się w coś znacznie cenniejszego: w pomoc wychowawczą, polegającą na wspólnych rozmowach i spędzaniu z dziećmi czasu. To wszystko rzeczywiście zmienia nastawienie dzieci do życia, przygotowuje je do samodzielności, zachęca do nauki, do uprawiania sportów – do aktywności. Istnieje ogromna potrzeba wzmacniania samooceny niepełnosprawnych i wiary w potencjał, którym dysponują, wskazywania im możliwości osobistego rozwoju oraz pokazywania możliwości współpracy i współzawodnictwa z ludźmi zdrowymi. Szczególnie ważny jest więc wolontariat pracowników firmy Cargill, który przybiera postać indywidualnego kontaktu pracowników z dziećmi. Dzięki temu ich relacje stają się bardzo osobiste, a przez to prawdziwe.