Firma Microsoft dąży do tego, aby nowoczesna technika, jako środek usprawniający komunikację międzyludzką w życiu codziennym, tak zawodowym, jak i prywatnym, stała się dostępna dla wszystkich ludzi, mimo obiektywnych przeszkód. Prowadzone przez firmę programy społecznego zaangażowania mają na celu umożliwienie dostępu do narzędzi i wiedzy tym grupom społecznym, które są ich pozbawione ze względu na ubóstwo, niepełnosprawność, marginalizację społeczną.
Realizowanie programów społecznego zaangażowania w obszarze edukacji informatycznej i walki ze zjawiskiem wykluczenia informacyjnego jest związane z prowadzoną działalnością biznesową i sprowadza się do udzielania pomocy finansowej i rzeczowej w postaci oprogramowania i pakietów dydaktycznych oraz merytorycznej, którą służą pracownicy firmy. Dzieje się to w ramach zainicjowanego w 2003 roku globalnego programu grantowego Microsoft Unlimited Potential. W efekcie współpracy z organizacjami pozarządowymi z ponad 100 krajów, realizowanych jest blisko 800 projektów edukacyjnych, powstało przeszło 18 tys. Społecznych Pracowni Edukacyjno-Komputerowych gdzie z dostępu do narzędzi i wiedzy korzysta 30 mln ludzi.
Strategia społecznego zaangażowania Microsoftu w Polsce zakłada dwa główne cele. Pierwszy z nich obejmuje ułatwienie dostępu do wiedzy i umiejętności z zakresu podstaw obsługi komputera oraz internetu tym osobom, które nie miały szansy ich jeszcze zdobyć. Drugie zobowiązanie dotyczy technologicznego wsparcia organizacji non-profit.
Jednym z programów, za pośrednictwem którego firma chciała wspomóc osoby potrzebujące, jest zapoczątkowany w 2006 roku i prowadzony wspólnie z Instytutem Odpowiedzialnego Biznesu projekt Budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy. Zwalczanie bezrobocia i wykluczenia informacyjnego w regionie Podlasia. Głównymi adresatami projektu są bezrobotni i zagrożeni bezrobociem mieszkańcy regionu. Stworzono dla nich 7 Społecznych Pracowni Edukacyjno-Komputerowych, w których mogą przejść kursy obsługi komputera i nauczyć się korzystania z internetu. W pierwszej fazie projektu przeszkoleni zostali opiekunowie pracowni - przyszli szkoleniowcy. Realizacja szkoleń rozpoczęła się w grudniu 2006 roku. Pomysłodawcy inicjatywy założyli przeszkolenie do końca 2007 roku 1500 osób. Warto podkreślić, że poza szkoleniami pracownie są ogólnodostępne dla mieszkańców regionu.
Innym programem, mającym na celu ułatwienie dostępu do nowoczesnych technologii osobom mniej uprzywilejowanym, jest szkoleniowy projekt Edukacja informatyczna - Twoja szansa na zatrudnienie, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich. Projekt został stworzony po to, by wyrównywać szanse społeczności zamieszkujących obszary wiejskie w dostępie do wiedzy i umiejętności informatycznych. Realizowane szkolenia uczą podstawowej obsługi komputera oraz wykorzystania go jako narzędzia do rozwoju, pracy i samozatrudnienia. Szkolenia są adresowane szczególnie do osób bezrobotnych i kobiet zamieszkujących obszary wiejskie. W 2006 roku z bezpłatnych kursów w ramach projektu skorzystało ponad 700 osób.
Drugim zobowiązaniem przyjętym przez Microsoft jest technologiczne wsparcie organizacji społecznych, wypełniane za pośrednictwem dwóch projektów Microsoft dla non-profit i Microsoft Authorized Refurbisher (MAR). W ramach pierwszego z nich firma przekazuje bezpłatnie swoje produkty. Partnerem społecznym, który zajmuje się koordynacją i obsługą programu jest Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki. Drugi projekt umożliwia organizacjom, mającym status MAR, instalowanie legalnych licencji systemu operacyjnego Windows na poddawanych regeneracji używanych komputerach, które następnie przekazywane są na rzecz organizacji społecznych i edukacyjnych.
Programom tym przyświeca idea aktywizowania organizacji pozarządowych, tak by mogły coraz efektywniej pracować na rzecz społeczności lokalnych oraz urzeczywistniać koncepcję społeczeństwa informacyjnego opartego na wiedzy.
W 2006 roku Microsoft kontynuował również długoletnią współpracę z Fundacją Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, która również jest beneficjentem grantów Unlimited Potential i dzięki nim organizuje kursy informatyczne dla osób niepełnosprawnych. Inny przykład partnerstwa to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „SOS Wioski Dziecięce", które oferuje bezpłatny dostęp do Społecznych Pracowni i kursy nie tylko dla swoich wychowanków, ale również dla społeczności lokalnej.