Razem stworzyli program wolontariatu pracowniczego „Biznes kontra smog”, do którego w pierwszej edycji dołączyło 11 organizacji partnerskich.
Program polega na prowadzeniu bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach. Sukces pierwszej edycji programu (wolontariusze przeszkolili niemal 10 tys. dzieci) zwiększył zainteresowanie firm w Polsce tematem edukacji w zakresie smogu. W efekcie do drugiej edycji „Biznes kontra smog” włączyło się w sumie aż 29 organizacji. Łącznie, w dwóch edycjach, 530 wolontariuszy (w tym niemal 200 z PwC) dotarło z edukacją do 28 000 dzieci. Zasięg programu pokazuje interaktywna mapa. Po więcej informacji nt. „Biznes kontra smog” zapraszamy na stronę pwc.pl/pl/o-nas/biznes-kontra-smog.html
Impulsem do powstania inicjatywy „Biznes kontra smog” było badanie, przeprowadzone przez Krakowski Alarm Smogowy we współpracy z PwC i Stowarzyszeniem Wiosna. Analiza dotyczyła stanu domów podopiecznych programu Szlachetna Paczka z terenu Małopolski. Jej efektem jest raport „Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich”, który pokazał m.in. że zły stan techniczny wielu budynków, nieodpowiedni rodzaj ogrzewania i brak pieniędzy na wymianę pieców czy remont domów przyczyniają̨ się̨ do zanieczyszczenia powietrza i problemów zdrowotnych mieszkańców.
PwC inicjuje debatę publiczną i aktywnie uczestniczy w dyskusji nt. stanu powietrza w Polsce, organizując spotkania medialne, realizując kampanie informacyjne w kanałach social media i zachęcając innych przedsiębiorców do proekologicznych działań. W 2018 roku PwC opublikowało raport “Walka o lepsze powietrze. Polskie metropolie w obliczu zagrożeń ekologicznych i uciążliwości ruchu drogowego”. Od dwóch lat organizuje także wraz z PSPA ranking “Lider Elektromobilności”, promując przyjazny dla środowiska, zero- i niskoemisyjny transport publiczny i prywatny.
Celem PwC jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Firma zatrudnia w 157 krajach ponad 276 tysięcy osób, które zapewniają klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura i oddziały w 8 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu. W PwC w Polsce pracuje ponad 6000 osób.
Realizacja idei zrównoważonego rozwoju w PwC obejmuje m.in. redukcję podróży służbowych, promowanie alternatywnych środków transportu, wybór dogodnej lokalizacji biur (blisko głównych linii komunikacyjnych), a także inwestowanie w innowacyjne rozwiązania, aby biura PwC były bardziej energooszczędne. Dodatkowo firma aktywnie włącza się w działania promujące recycling, re-using, reducing oraz prowadzi kampanie informacyjne zachęcające pracowników do bardziej świadomych i ekologicznych zachowań. Kompleksowe podejście PwC do dbałości o środowisko naturalne obejmuje także mierzenie i raportowanie emisji CO₂, zużycia energii i wody.
ORGANIZACJA NOMINUJĄCA:
Krakowski Alarm Smogowy to ruch społeczny, który powstał w 2012 roku w odpowiedzi na dramatyczną jakość powietrza w Krakowie. Początkowo aktywność organizacji dotyczyła jedynie Krakowa. Obecnie KAS prowadzi działania w całym kraju. Od 2014 roku pełni rolę koordynatora i sekretariatu Polskiego Alarmu Smogowego – sieci zrzeszającej oddolne ruchy antysmogowe z terenu całej Polski (ponad 40 inicjatyw w 9 województwach). Od początku swego istnienia KAS zabiega o ustanowienie niezbędnych ram prawnych (w tym norm jakości węgla, standardów emisyjnych dla kotłów, uchwał antysmogowych, ograniczeń w ruchu dla najbardziej emisyjnych samochodów), wdrożenie skutecznego systemu kontroli przepisów ochrony powietrza oraz uruchomienie szerokich programów finansowych wspierających mieszkańców w przejściu na źródła ciepła, które nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.