Firma Altix Sp. z o.o. jest pierwszym laureatem w nowej kategorii "Program wolontariatu pracowniczego". Pracownicy firmy pomagali m.in. w zbiórce specjalistycznego sprzętu (o wartości 300 tys. zł) dla niewidomych dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krakowie, którego pracownia tyfloinformatyczna została zniszczona podczas powodzi w 2010 roku.
Firma Altix tworzyła w Polsce podwaliny branży tyfloinformatycznej, czyli informatyki dla niewidomych. Zajmuje się dystrybucją sprzętu elektronicznego dla osób niewidomych i niedowidzących, oferuje również produkty mówiące, laski dla niewidomych, systemy do udźwiękowienia otoczenia. Firma posiada własną drukarnię brajlowską i specjalizuje się w produkcji grafiki wypukłej dla niewidomych, np. wypukłych planów i map. Została założona w 1989 przez niewidomych informatyków i od tej pory pracuje na rzecz inwalidów wzroku nie tylko dostarczając im profesjonalnych narzędzi pracy, ale również angażując się w działania społeczne na ich rzecz. W 2009 roku Prezesa firmy Altix nagrodzono statuetką srebrnego Superlodołamacza, a rok później został on wybranym Człowiekiem bez barier 2010.
Obecnie 38 zatrudnionych w Altix osób bierze udział w programie wolontariatu pracowniczego "Wiedzieć Więcej". Pomagają oni Fundacji Szansa dla Niewidomych poprzez organizację akcji społecznych, szkoleń, obsługę urządzeń informatycznych i tyfloinformatycznych czy wspieranie osób niepełnosprawnych współpracujących z Fundacją. Pracownicy Altix uczestniczyli również w konsultacjach i pracach wdrożeniowych Fundacji przy tworzeniu portalu społecznościowego Tyflosfera oraz pomagali przy otwarciu i wyposażaniu 10 punktów doradczych Fundacji. Zaangażowali się w projekt Tyflobus - Zobacz świat niewidomych, dzięki czemu możliwa była organizacja prawie pięćdziesięciu eventów na terenie całej Polski mających na celu pokazanie społeczeństwu, że niewidomi mogą być takimi samymi uczestnikami życia społecznego i zawodowego, jak osoby pełnosprawne.
Firma pomaga wielu instytucjom wspierającym osoby z inwalidztwem wzroku. Przekazuje dotacje szkołom dla niewidomych, zakładom pracy zatrudniającym osoby niepełnosprawne czy oddziałom Polskiego Związku Niewidomych. Pracownicy Altix wspierają również poszczególne osoby, na przykład pomagając wypełniać wnioski do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy wspierając niewidome dzieci i młodzież w czasie wycieczki do Rzymu, w ramach konkursu "Jan Paweł II - orędownik radości i nadziei życia". Altix oddelegował również swoich rehabilitantów między innymi do Rzymu czy Międzybrodzia Żywieckiego w związku z nagrodą w konkursie dla młodzieży niepełnosprawnej.
Od 2008 roku Altix pomaga zakładać i utrzymywać tzw. Tyflopunkty, których celem jest pomoc niewidomym w znalezieniu i utrzymaniu pracy oraz zakładaniu własnych firm. Wolontariusze Altix zainstalowali w nich urządzenia tyfloinformatyczne i dbają o ich serwisowanie. Pracownicy firmy aktywnie uczestniczą również w organizacji corocznej międzynarodowej Konferencji REHA for The Blind In Poland, wielu z nich to wybitni przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych, którzy często pojawiają się w mediach, promując nowoczesną rehabilitację i edukację dla niewidomych.